Bądź eko. Kompostowanie i zbieranie deszczówki jest proste!

Eko rozwiązania w domu: kompostownik, zbieranie deszczówki

Jeśli posiadasz nawet niewielką działkę, możesz postawić na niej kompostownik oraz rozpocząć zbieranie deszczówki. To proste rozwiązania, przyjazne dla środowiska, ale również dające konkretne oszczędności. Sprawdź, od czego zacząć i jak to zrobić.
Wiele prac możesz wykonać samodzielne. Należą do nich przygotowanie kompostownika i systemu gromadzenia wody deszczowej. 


Kompostownik ogrodowy – dlaczego warto?
Kompostownik przydomowy pozwala na bieżące gospodarowanie odpadów biodegradowalnych. Możesz do niego wrzucać zarówno resztki pokarmów z kuchni, jak i skoszoną trawę oraz opadłe liście. W ten sposób uzyskujesz wartościowy nawóz organiczny, bogaty w mikroelementy i łatwo przyswajalny przez rośliny. 


Lokalizacja domowego kompostownika
Planując kompostownik, pamiętaj o zachowaniu odpowiednich odległości. Jeśli nie przekracza on pojemności 10 m3, to powinien znajdować się minimum 7,5 m od granicy działki oraz 15 m od budynków. W przypadku większego kompostownika, o pojemności od 10 do 50 m3, odległość od budynku mieszkalnego powinna wynosić 30 m.
Przy lokalizacji warto uwzględnić również inne czynniki. Pojemnik na kompost najlepiej ustawić w miejscu częściowo zacienionym i osłoniętym od wiatru, tj. od strony północnej lub północno-zachodniej działki. Zapewni to mniejszą utratę wilgoci i lepszy rozkład masy organicznej. 


Kompostownik plastikowy, drewniany, a może betonowy?
Pojemnik na kompost może być wykonany praktycznie z każdego materiału. W sklepach budowlanych dostępne są przeważnie zamykane kompostowniki plastikowe. Ich zaletą jest kompaktowa budowa, jednak wadą może być słaba cyrkulacja powietrza w przypadku braku otworów wentylacyjnych.
Dlatego często lepszym wyborem jest kompostownik drewniany, na przykład wykonany z palet. Taką konstrukcję można zrobić samodzielnie i zaoszczędzić na kosztach wykonania. Kompostownik z palet zapewnia lepszą cyrkulację niż plastikowy, co korzystnie wpływa na procesy biodegradowalne. Niestety drewno jest mało odporne na działanie czynników atmosferycznych, dlatego kompostownik wymaga częstych zabiegów konserwacyjnych.
Rzadziej spotykany jest kompostownik betonowy, co związane jest głównie z jego ceną, a niekiedy względami estetycznymi.


Jak kompostować?
W kompostowniku warto przede wszystkim zachować bioróżnorodność i wrzucać do niego rozmaite biodegradowalne odpady. Może to być skoszona trawa, rozdrobnione gałęzie czy resztki warzyw i owoców. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby do kompostownika trafiały również popiół drzewny, skorupki po jajkach, a nawet fusy. Nie można natomiast kompostować odpadków pochodzenia zwierzęcego (z wyjątkiem skorupek jaj), dojrzałych chwastów, chorych roślin czy kolorowych gazet.
Ponadto wskazane jest przesypywanie wsadu ziemią próchniczą co 10-20 cm. Konieczne jest również mieszanie i przewracanie pryzmy, czyli warstw kompostowanego materiału. Proces dojrzewania kompostu trwa najczęściej od 6 do 12 miesięcy. Po tym okresie kompost może być wykorzystany np. w przydomowym ogródku do użyźnienia gleby.


Zbieranie deszczówki – korzyści
Jeśli chcesz być eko, rozważ także gromadzenie wody deszczowej. Podczas kilkuminutowego deszczu z dachu o powierzchni 100 m2 można zebrać aż do 70 litrów wody! To dużo, a deszczówkę możesz wykorzystać nie tylko do podlewania roślin, ale również m.in. do mycia tarasu. W ten sposób oszczędzasz czystą słodką wodę, której zasoby są małe i cały czas się kurczą. Jest to więc ekologiczne rozwiązanie w domu, które warto zastosować. Nie bez znaczenia jest również fakt, że zbierając deszczówkę, możesz zapłacić mniejsze rachunki za wodę.


Zbiornik na deszczówkę
Do zbierania deszczówki z dachu potrzebny jest zbiornik wykonany z trwałego i odpornego na działanie czynników atmosferycznych materiału. Istotna jest również jego pojemność, która powinna wynosić od 250 do 350 l. Taki pojemnik możesz kupić praktycznie w każdym większym sklepie budowlanym lub za pośrednictwem internetu. Do gromadzenia deszczówki bardzo dobrze, ze względu na wymiary i kształt, nadaje się również zwykła beczka.
Aby woda spływała do znajdującego się obok systemu rynnowego zbiornika, można w nim zamontować tzw. łapacz deszczówki. Jest to element orynnowania wyposażony w specjalną klapkę. Po jej uniesieniu deszczówka zamiast na ziemię trafia do pojemnika. Innym sposobem na zbieranie deszczówki z rynny jest zamontowanie w niej zbieracza. Zaletą tego rozwiązania jest prosty montaż, bez potrzeby przecinania rury spustowej. Wystarczy wywiercić w rurze otwory i przymocować kolektor.


Systemy do zbierania deszczówki na działce
Istnieje też wiele systemów do zbierania deszczówki na działce. Składają się one przeważnie z podziemnego zbiornika, filtrów, pompy oraz elementów dodatkowych. Systemy te mogą być dodatkowo połączone z urządzeniem do nawadniania roślin, a nawet domową instalacją wodną. 
Pozyskaną w ten sposób deszczówkę możesz wykorzystać nie tylko w ogrodzie, ale również do spłukiwania sedesu, prania czy sprzątania. Oszczędzasz dzięki temu cenną wodę.
Koszt budowy systemu do zbierania i rozprowadzania deszczówki wynosi od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Inwestycja ta jednak może szybko się zwrócić i jest bardzo korzystna dla środowiska. Dodatkowo część gmin oferuje dotacje na rozwiązania ekologiczne w domu, dzięki czemu przedsięwzięcie może być jeszcze bardziej opłacalne.