Czy mycie paneli fotowoltaicznych wodą z kranu to dobry pomysł? Niekonie cznie. Zwykławoda zawiera rozpuszczone minerały. Po wyschnięciu, mogą one pozostać na panelach w postaci trudnych do usunięcia smug, a samo ich usuwanie może sprawić, że niewielkie drobinki twardych minerałów porysują powierzchnię paneli. Obydwa te przypadki – ślady po wodzie i zarysowanie paneli – mogą negatywnie wpłynąć na sprawność instalacji – szczególnie, jeżeli
obydwa zjawiska będą występować jednocześnie przez cały okres korzystania z instalacji. Nieumiejętna konserwacja paneli fotowoltaicznych przez długi, kilkudziesięcioletni okres ich użytkowania może przełożyć się na gorsze wyniki produkcji energii.
Mycie paneli fotowoltaicznych wodą demineralizowaną to znacznie lepsze rozwiązanie. Po takiej wodzie nie zostają smugi, bo nie ma w niej rozpuszczonych minerałów. To oznacza, że znacznie łatwiej uniknąć porysowania paneli. Jednak nie tylko zaschnięte, mineralne
pozostałości po myciu mogą stanowić zagrożenie dla powierzchni paneli. To również – a może przede wszystkim – nanoszone na panele drobinki piasku i innych twardych zabrudzeń. Dlatego tak ważne jest, aby paneli nie myć czymkolwiek. Najlepiej stosować specjalnie przeznaczone do tego celu miękkie szczotki i gąbki. Warto też taką gąbkę czy szczotkę często płukać, aby nie rozprowadzać po panelach zebranych z nich wcześniej zabrudzeń.
Panele, umieszczone na dachach i wysokich konstrukcjach mogą być trudne do umycia. W takich przypadkach, można zastosować specjalne, odpowiednio zagięte długie tyczki, zakończone szczotką lub gąbką, które umożliwią dotarcie do daleko położonych paneli i usunięcie z nich warstwy brudu. Na rynku są też dostępne profesjonalne myjki – urządzenia, które same wytwarzają wodę demineralizowaną ze zwykłej „kranówki”, a następnie pompują ją do zakończonego szczotką lub gąbką uchwytu.
Podczas czyszczenia paneli fotowoltaicznych, warto pamiętać o odpowiednich środkach myjących. Specjalistyczne płyny, niepozostawiające smug na panelach podczas ich mycia, można bez problemu kupić w sklepach internetowych oraz sklepach specjalistycznych.
Warto pamiętać o jeszcze jednej kwestii – rozgrzanych paneli nie powinno się polewać bardzo zimną wodą. Duża różnica temperatur może doprowadzić do uszkodzenia części instalacji lub odkształcenia elementów mocowań. Z czasem, usterka ta może się pogłębiać lub prowadzić do innych problemów. Unikajmy też czyszczenia paneli fotowoltaicznych myjkami wysokociśnieniowymi. Niefortunnie skierowany silny strumień wody może uszkodzić elementy instalacji.
Obawy o uszkodzenie paneli bądź wypadek przy pracy na wysokości mogą sprawić, że zaczniemy rozważać zlecenie mycia paneli wyspecjalizowanemu w tym podmiotowi. Oddanie tego zadania w ręce profesjonalistów może okazać się właściwą decyzją. Mycie paneli wiąże się oczywiście z pewnymi kosztami. Ile kosztuje mycie paneli fotowoltaicznych? Ostateczna cena takiej usługi będzie zależeć od wielu czynników. Lokalizacja instalacji, odległość jaką muszą pokonać specjaliści, rodzaj i wielkość instalacji – wszystko to może wpływać na cenę czyszczenia paneli.
Jedna stawka za prąd
przez cały dzień
czy niższa cena prądu
w wybranych godzinach doby?
Zmień grupę taryfową i zyskaj
szansę na dodatkowe oszczędności.
Wypełnij wniosek online
Korzystaj z energii
słonecznej. Umów się
na bezpłatną wizję
lokalną i sprawdź
o ile możesz obniżyć
swoje rachunki za prąd.
Poznaj ofertę
Masz duże zużycie prądu
w domu lub firmie?
Sprawdź co możesz
zrobić, aby płacić mniej
za energię elektryczną.
Sprawdź porady