Ze względu na dynamicznie zmieniające się koszty węgla, gazu i oleju opałowego, pozyskiwanie ciepła z odnawialnych źródeł jest coraz bardziej popularne wśród właścicieli domów jednorodzinnych. Coraz częściej decydują się oni na instalację pomp ciepła, które za pomocą energii elektrycznej przetwarzają energię z otoczenia w ciepło. Ekologia odgrywa ważną rolę przy podejmowaniu decyzji przez konsumentów. Właściciele domów chcą mieć pewność, że nie przyczyniają się do degradacji środowiska. Inwestycja w pompę ciepła, to wciąż jeden z bardziej ekologicznych wyborów. Niestety, nadal tysiące domowych kotłów węglowych są jednym z głównych źródeł smogu w Polsce
Przy wyborze sposobu ogrzewania domu należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Jeśli budujemy nowy dom, najprawdopodobniej najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie zainstalowanie pompy ciepła.
W przypadku modernizacji starszego budynku, należy uwzględnić jego uwarunkowania techniczne, które wskażą najlepsze rozwiązanie. Pompa ciepła może być zainstalowana w starszym budynku, ale tylko wtedy, gdy spełnia on wymagania dotyczące stanu technicznego. Mowa tu o dociepleniu budynku, a także oknach i drzwiach o niskich parametrach przepuszczalności ciepła. Jeśli te wymagania nie są spełnione, inwestycja może okazać się droższa z uwagi na konieczność np. docieplenia budynku.
Decyzja o zastosowaniu pompy ciepła w celu ogrzewania budynku jest częstym wyborem podczas remontu kotłowni lub generalnej termomodernizacji domu. Współczesne pompy ciepła są w stanie odbierać ciepło z powietrza nawet przy temperaturach spadających poniżej -20 stopni Celsjusza.
Dla tych, którzy nie planują całkowitej zmiany sposobu ogrzewania domu, pompy ciepła mogą być dobrym wyborem jako uzupełniające źródło ogrzewania dla już istniejącego urządzenia grzewczego. Takie rozwiązanie także pozwala na znaczną redukcję kosztów ogrzewania.
Inwestorzy starają się wyliczyć czas, w którym inwestycja w pompę ciepła zacznie się zwracać. Porównują koszty instalacji oraz koszty ogrzewania z innymi źródłami ciepła. Zwykle okres zwrotu wynosi kilka lat. Są jednak inne kwestie, które warto rozważyć planując zakup pompy ciepła:
dostępność serwisu;
warunki gwarancyjne;
koszt eksploatacji;
moc;
technologia wykonania;
dostępne funkcje;
możliwość pozyskania dotacji lub ulg podatkowych.
W przypadku wysokiej jakości pomp ciepła, koszt zakupu jest wyższy, ale urządzenia te cechują się większą bezawaryjnością, trwałością i dużą efektywnością działania, co przekłada się na niższe koszty eksploatacyjne i dłuższą żywotność. W ten sposób inwestycja w pompę ciepła staje się bardziej
opłacalna.
Ważne jest również, aby wybierać sprawdzone marki i dostawców oferujących tańsze, lepsze i bardziej dostępne usługi serwisowo-konserwacyjne.
Aby dobrać odpowiednią moc pompy do zapotrzebowania budynku na ciepło, należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników, takich jak powierzchnia użytkowa budynku, oraz stan techniczny budynku. Dzięki temu będzie można dobrać pompę ciepła, która spełni realne zapotrzebowanie na ciepło. Tą kwestię najlepiej jednak zlecić specjalistom, którzy dokonają niezbędnych pomiarów i doradzą w wyborze odpowiedniego urządzenia.
Ważne jest również, aby sprawdzić, czy wykonawca jest autoryzowanym instalatorem danej marki, gdyż to pozwoli na uniknięcie ewentualnych problemów związanych z instalacją i użytkowaniem pompy ciepła.
Mimo że koszt ogrzewania za pomocą pompy ciepła są podobne do kosztów wydajnego systemu grzewczego opartego na gazie lub węglu, to pompa ciepła oferuje szereg dodatkowych korzyści, takich jak wysoki komfort użytkowania, bezobsługowość, zmniejszenie emisji zanieczyszczeń i możliwość połączenia z instalacją fotowoltaiczną.
Podsumowując, pompy ciepła zyskują na popularności jako ekologiczny sposób na ogrzewanie domów i budynków. Dzięki wykorzystaniu energii odnawialnej, jaką jest energia cieplna pobierana z otoczenia, pompy ciepła pozwalają na ogrzewanie domu w sposób przyjazny dla środowiska.
Ponadto, pompy ciepła oferują wysoki komfort użytkowania, bezobsługowość. Warto jednak pamiętać, że wybór odpowiedniego urządzenia oraz profesjonalna instalacja są kluczowe dla efektywnego i ekonomicznego działania systemu ogrzewania. Zdecydowanie warto rozważyć taką inwestycję dla swojego domu.
Źródło:
https://muratordom.pl/instalacje/pompy-ciepla/kiedy-ogrzewanie-pompa-ciepla-sie-oplaca-aa-SjsfdoJt-JdB2.html
https://klimat.rp.pl/smog/art36043141-zanieczyszczenia-powietrza-to-dla-polakow-ogromne-koszty
https://www.farmer.pl/energia/czy-oplaca-sie-inwestowac-w-pompe-ciepla-aby-ogrzewac-starydom,116148.html
https://www.ekoradcy.pl/blog/czy-warto-inwestowac-w-pompe-ciepla
Jedna stawka za prąd
przez cały dzień
czy niższa cena prądu
w wybranych godzinach doby?
Zmień grupę taryfową i zyskaj
szansę na dodatkowe oszczędności.
Wypełnij wniosek online
Korzystaj z energii
słonecznej. Umów się
na bezpłatną wizję
lokalną i sprawdź
o ile możesz obniżyć
swoje rachunki za prąd.
Poznaj ofertę
Masz duże zużycie prądu
w domu lub firmie?
Sprawdź co możesz
zrobić, aby płacić mniej
za energię elektryczną.
Sprawdź porady