Zbędny gadżet czy „must have”? Sprawdzamy wady i zalety ładowarki bezprzewodowej
Ładowarki indukcyjne to urządzenia, które umożliwiają bezprzewodowe ładowanie urządzeń elektronicznych, takich jak smartfony, słuchawki bezprzewodowe i inne urządzenia obsługujące technologię bezprzewodowego ładowania.
Jak działa ładowarka indukcyjna
Ładowanie indukcyjne jest procesem bezprzewodowego przesyłania energii elektrycznej do urządzeń poprzez indukcyjne pole magnetyczne.
Proces ładowania indukcyjnego polega na umieszczeniu urządzenia do ładowania na specjalnej podstawce, tzw. stacji ładowania indukcyjnej. Stacja ta zawiera cewkę, która generuje pole magnetyczne. W urządzeniu do ładowania znajduje się również odpowiednia cewka, która działa jako odbiornik pola magnetycznego. Gdy oba elementy są umieszczone blisko siebie, pole magnetyczne generowane przez stację przekazuje energię do cewki w urządzeniu do ładowania, co pozwala na ładowanie baterii.
Zalety ładowania indukcyjnego
Główną zaletą ładowania indukcyjnego jest to, że nie wymaga ono fizycznego podłączania urządzenia do kabla ładowania (brak plączących się kabli) – po umieszczeniu urządzenia na stacji ładowania proces ładowania rozpocznie się automatycznie. Do innych zalet ładowarki indukcyjnej zaliczyć można także:
- łatwość i wygodę w użyciu;
- możliwość ładowania kilka urządzeń naraz;
- szybkość ładowania: nowoczesne systemy ładowania indukcyjnego są w stanie dostarczać energię
o podobnej szybkości do tradycyjnych ładowarek;
- bezpieczeństwo: ładowanie indukcyjne jest bezpieczne dla urządzenia, ponieważ nie ma fizycznego kontaktu z portem ładowania i nie ma ryzyka jego przegrzania lub uszkodzenia.
- estetykę urządzenia: wiele modeli ładowarek to urządzenia o dużych walorach wizualnych, nowoczesnym designie, który idealnie wkomponują się w aranżację każdego wnętrza;
Wady ładowarki indukcyjnej
Ładowanie indukcyjne nie jest wolne od wad. Użytkownicy tego urządzenia zaliczają do nich:
- wolniejsze ładowanie: ładowarki indukcyjne często ładują urządzenia nieco wolniej niż tradycyjne ładowarki z kablem. Może to być szczególnie istotne, jeśli potrzebujemy szybkiego naładowania;
- cena: ładowarka indukcyjna jest po prostu niż standardowe ładowarki z kablem;
- niekompatybilność ze wszystkimi urządzeniami: przed zakupem ładowarki indukcyjnej zawsze należy sprawdzić, czy posiadamy sprzęt umożliwiający bezprzewodowe ładowanie.
Ładowarka indukcyjna w samochodzie
Specjalna półka, uchwyt mocowany na szybie lub uchwyt magnetyczny montowany na kratce wentylacyjnej – to podstawowe możliwości montażu ładowarki indukcyjnej w samochodzie. Czy ładowanie indukcyjne sprawdza się podczas jazdy? Jak najbardziej, ponieważ to wygodny, stabilny
i bezpieczny sposób ładowania telefonu czy innego urządzenia, bez konieczności używania plączących się kabelków czy utrzymywania telefonu w odpowiedniej pozycji.
„Świat bezprzewodowy” musi być bezpieczny
Wireles Power Consortium to firma, która wyznacza światowe standardy w zakresie bezpieczeństwa, wydajności i interoperacyjności bezprzewodowych aplikacji energetycznych.
Jak czytamy na stronie firmy, „[…] Świat w coraz większym stopniu staje się bezprzewodowy. Ale jeśli chodzi o ładowanie małej elektroniki mobilnej i innych bezprzewodowych aplikacji zasilających, kto upewnia się, że wytwarzane produkty są bezpieczne? Kto dba o to, aby te produkty płynnie ze sobą współpracowały, niezależnie od marki? My to robimy”.
Wysoką jakość, a co a tym idzie niezawodność ładowarki indukcyjnej zapewnia certyfikat Qi, potwierdzający działanie ładowarki zgodnie z najnowszymi standardami.
Certyfikat Qi odnosi się do standardu bezprzewodowego ładowania telefonów komórkowych, opracowanego przez cytowane wyżej Wireless Power Consortium (WPC). Certyfikacja Qi gwarantuje, że ładowarka indukcyjna będzie działać zgodnie z protokołem Qi i będzie kompatybilna z urządzeniami obsługującymi bezprzewodowe ładowanie Qi.
Aby uzyskać certyfikat Qi, ładowarka musi przejść testy interoperacyjności, które sprawdzają, czy działa zgodnie z protokołem Qi, a także testy bezpieczeństwa, aby upewnić się, że nie powoduje ona zagrożenia dla użytkowników ani dla samych urządzeń.
Ale Wireless Power Consortium idzie dalej: ładowanie indukcyjne przenosi w kierunku nowych zastosowań, m.in. elektrycznych hulajnóg, e-rowerów czy inteligentnych kuchenek.
W lipcu 2023 roku w Belgii firma zaprezentowała bezprzewodową kuchnię z nowym standardem zasilania Ki, które w przyszłości ma być technologią stosowaną w całej branży AGD.
Home | Wireless Power Consortium
Świat Baterii - baterie, ładowarki do tysięcy urządzeń mobilnych (swiatbaterii.pl)
PANCERNIK: Etui na telefon, Szkło Hartowane, Pokrowce i Akcesoria
Jedna stawka za prąd
przez cały dzień
czy niższa cena prądu
w wybranych godzinach doby?
Zmień grupę taryfową i zyskaj
szansę na dodatkowe oszczędności.
Wypełnij wniosek online
Korzystaj z energii
słonecznej. Umów się
na bezpłatną wizję
lokalną i sprawdź
o ile możesz obniżyć
swoje rachunki za prąd.
Poznaj ofertę
Masz duże zużycie prądu
w domu lub firmie?
Sprawdź co możesz
zrobić, aby płacić mniej
za energię elektryczną.
Sprawdź porady