Ekwiwalent ponad 3500 drzew stanowią dwie mikroinstalacje fotowoltaiczne, które Energa Obrót zrealizowała dla PGNiG Termika Energetyka Przemyśl. Instalacje PV o mocy około 50 kWp każda zostały umieszczone na terenie byłego placu węglowego Ciepłowni Zasanie. Pokazuje to rosnącą rolę transformacji energetycznej i stopniową dekarbonizację, na rzecz energii pochodzącej z odnawialnych źródeł.
Redukcja emisji CO2
Mikroinstalacje PV, które Energa Obrót wykonała w Przemyślu, stanową przede wszystkim inwestycję w zieloną energię. Dzięki nim możliwe jest zredukowanie emisji CO2 o 77 ton w skali roku. Według przeprowadzonych analiz instalacje mogą wyprodukować około 100 MWh energii elektrycznej, która w całości zostanie wykorzystana na potrzeby ciepłowni. Mikroinstalacje PV powstały dzięki pracy specjalistów z Energi Obrotu, którzy przygotowali projekt, a następnie zrealizowali go.
- Jako Energa Obrót kładziemy akcent na projekty związane z efektywnością energetyczną. Nasze doświadczenie i umiejętności pokazują, że jesteśmy partnerem mogącym realizować takie inwestycje na terenie całego kraju. Stale rozbudowujemy portfel produktów i niezmiernie cieszy nas nawiązanie współpracy z PGNiG Termika Energetyka w Przemyślu. Ta inwestycja zarówno w wymiarze praktycznym, jak i symbolicznym pokazuje wagę jaką przykładamy do procesu zielonej transformacji - mówi Aleksander Chołodnicki, p.o. Dyrektora Zarządzającego Sprzedażą.
Wyzwania inżynierskie i rozwiązania na przyszłość
Inżynierowie podczas prac projektowych stanęli przed wyzwaniem technicznym. Mikroinstalacja została zlokalizowana w sąsiedztwie czynnej ciepłowni, dlatego specjaliści z Energi Obrotu musieli zaproponować rozwiązania gwarantujące jak najdłuższą żywotność oraz sprawność. W tym celu zastosowano moduły PV o podwyższonej odporności na warunki atmosferyczne oraz obciążenia mechaniczne. Dodatkowo, aby zwiększyć produkcję energii, dołączono optymalizatory mocy. Dzięki nim możliwe jest ciągłe śledzenie punktu mocy maksymalnej, już na poziomie modułu, w przeciwieństwie do rozwiązań tradycyjnych, umożliwiających to za pośrednictwem falownika.
Dodajmy, że w miejscu inwestycji poprowadzono niestandardową trasę kablową. Ze względu na uzbrojenie terenu i odległość od budynku technicznego, gdzie nastąpiło przyłączenie, na długości około 160 metrów wykonano dwa równoległe przewierty sterowane. Dzięki temu rozwiązaniu jeśli w przyszłości nastąpi rozbudowa mikroinstalacji do około 150 kW, nie będzie zachodziła konieczność wykonania kolejnych tras kablowych.
- W czerwcu nasi partnerzy z PGNiG Termika Energetyka Przemyśl dokonali odbioru instalacji fotowoltaicznej. Była to dla nas bardzo ciekawa realizacja z uwagi na zadania, z którymi musieliśmy się zmierzyć. Posiadamy duże doświadczenie w pracy z takimi inwestycjami, dlatego w krótkim czasie przygotowaliśmy dokumentację, a także przystąpiliśmy do realizacji. Myśleliśmy przyszłościowo, stąd w projekcie uwzględniliśmy możliwości rozbudowy instalacji PV, dzięki czemu będzie ona mogła generować więcej energii, a tym samym zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery, a także koszty zakupu energii – wyjaśnia Michał Penkalski, Specjalista Strategiczny - Kierownik Projektów Energetycznych w Wydziale Efektywności Energetycznej Energi Obrotu.
Energa Obrót jest częścią Energi z Grupy ORLEN. Jej aktywność skupia się na obrocie energią elektryczną na rynku odbiorców indywidualnych, biznesowych, samorządu terytorialnego oraz jednostek budżetowych. Dociera do ponad 3,3 mln klientów, a blisko połowa energii sprzedawanej przez spółkę pochodzi z odnawialnych źródeł. Energa Obrót posiada usługi i technologie z zakresu zielonej energii – instalacje fotowoltaiczne, pompy ciepła, magazyny energii czy kalkulację śladu węglowego.