Temu samemu celowi mogą służyć instalacje fotowoltaiczne składające się m.in. z paneli fotowoltaicznych – zamieniające energię słoneczną na elektryczną, którą można wykorzystać do podgrzewania wody. Jeszcze innym rozwiązaniem, bijącym ostatnio rekordy popularności, jest pompa ciepła. Urządzenie, które wykorzystuje różnicę temperatur na zewnątrz i wewnątrz, albo nad ziemią i pod ziemią do ogrzania wody. Działając dokładnie odwrotnie niż lodówka, pompa zapewnia komfortowe warunki termiczne wewnątrz domu. Jeszcze prostszym rozwiązaniem jest gruntowy wymiennik ciepła – konstrukcja niezwykle prosta i skuteczna, która może służyć do ogrzewania domu.
• benzen
• formaldehyd
• akroleina
• wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA)
Największym zagrożeniem dla zdrowia ze strony dymu są drobne cząsteczki, zwane również drobnymi cząstkami stałymi lub PM 2,5. Te ostatnie są wyjątkowo małe. Mają średnice poniżej 2,5 µm (stąd ich nazwa). Podczas oddychania docierają do płuc, skąd wraz z krwią wędrują po całym organizmie. To z kolei powoduje u osób chorych na astmę nasilenie jej objawów, może doprowadzić do ostrego zapalenia oskrzeli, powoduje większe ryzyko zawałów i zapalenia płuc oraz prowadzi do przewlekłych chorób płuc. Cząstki dymu ze spalania drewna to nie tylko sadza – na jej powierzchni może się osadzać co najmniej 200 najbardziej toksycznych znanych związków chemicznych – dioksyny, furany, formaldehyd, metale ciężkie i wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne. Miłośnicy palenia w kominku, szczególnie mokrym, niesezonowanym drewnem powinni wiedzieć, że wg badań [2] spalenie 15 kg drewna generuje tyle PM 2,5, co spalenie 7500 papierosów. A dym ze spalania drewna zawiera znacznie wyższe stężenia szkodliwych substancji chemicznych, takich jak wspominane wcześniej m.in. dioksyny i formaldehyd, niż dym papierosowy.
Innym zagrożeniem związanym ze spalaniem drewna (ale też węgla) jest powstawanie czadu. Czad to potoczna nazwa tlenku węgla (CO) – silnie toksycznego gazu, który powstaje w wyniku niepełnego spalania substancji zawierających w cząsteczkach węgiel. Czad powstaje, gdy urządzenia grzewcze: kominek, piec etc. jest wadliwe lub nieprawidłowo użytkowane, np. wtedy, gdy przewód kominowy jest zapchany, palenisko zostanie przedwcześnie zamknięte, a pomieszczenie przy okazji jest słabo wentylowane. Każdego roku w Polsce od zatrucia czadem umiera kilkadziesiąt osób, a kilka tysięcy ulega poważnemu zatruciu [3] .
Badania laboratoryjne wykażą oczywiście różnicę w zawartości dymu pochodzącego ze spalania drewna i węgla, jednak wpływ obydwu rodzajów dymu na ludzkie zdrowie jest tak samo niekorzystny. Długotrwałe wdychanie dymu pochodzącego ze spalania drewna, tak samo jak wdychanie dymu ze spalania węgla, będzie prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych. Tak więc dla zachowania zdrowia – własnego i innych – warto zainteresować się alternatywnymi metodami ogrzania swojego domu.